De Gelderlander op het web

Liedjes die de Betuwse dorpen typeren

door WILLINE GELUK

Een avondje luisteren naar liedjes in je eigen taal? Het kan bij de presentatie op 11 april van de dvd met maar liefst dertien liedjes in dialect over arbeid, omgeving, natuur, de Rijn en de mensen in Betuwse dorpen.

Maar je kunt de dvd natuurlijk ook kopen en thuis op de bank naar de het streekdialect luisteren, dat wordt ondersteund met fotomateriaal uit diezelfde dorpen.
De dvd Van hot noar her is het jongste muzikale product van gezelligheidskoor Ons Verzetje uit Doornenburg. Het bijzondere project is het geesteskind van penningmeester Jos Peters. "De Jan Wolkers van Doornenburg", lacht voorzitter Marinus Bruinsma. Hij wilde met iets unieks komen en dat is met de dvd Van hot noar her zeker gelukt.
Nooit eerder werd er een dvd gemaakt waarop uitsluitend liedjes in het dialect gezongen worden, ondersteund met meer dan tweehonderd foto's van karakteristieke plekjes in Gendt, Haalderen, Huissen, Bemmel, Angeren en Doornenburg. De liedjes typeren de dorpen en vertellen wat daar te zien of te doen is.
"Wij willen ons dialect in stand houden. Het is een soort cultuurgoed dat in een verdomhoekje zit", zegt Bruinsma die zelf geboren en getogen is in Amsterdam. Hij zingt voor deze gelegenheid dan ook iets minder luid dan anders, want ondanks dat hij al ruim dertig jaar Betuwenaar is, is zijn Betuwse dialect naar eigen zeggen niet om aan te horen.
De muzikale leiding van het koor is in handen van Mart Roelofs, alias Tied Zat. Met keyboard en accordeon begeleidt hij het 34 koppen tellende gezelligheidskoor bij hun zangkunsten. Roelofs is tevens de man die de avond in het Ontmoetingscentrum aan elkaar praat. In dialect uiteraard want de hele avond staat in het teken van plat proaten.
Zo brengt ook streekdichter Geert Roelofs uit Pannerden zijn gedichten en verhalen in dialect ten gehore en wordt er door tekstschrijver en muzikant Mees Korving en het dialectkoor De Slubkes in streektaal gezongen. Cabarettrio De Non neemt met Doornenburgse tongval lokale figuren op de hak.
Wethouder Bud Joosten van gemeente Lingewaard heeft de eer om het eerste officiële exemplaar van de dvd tijdens de streekdialectavond te onthullen. Het belooft een feestelijke avond te worden, compleet met loterij en er mag zelfs gedanst worden.
Gezelligheid staat centraal bij het gezelligheidskoor Ons Verzetje. Het bestaat nog maar drie jaar, maar wist in die tijd het aantal leden te verdubbelen tot 34. Het gemengde koor zingt een breed repertoire. De leden zingen zowel het Nederlandse lied als Engels- en Duitstalige smartlappen of wat actuelere muziek zoals van Frans Bauer of Jan Smit.

Zaterdag 11 oktober presenteert Ons Verzetje een bijzondere avond in het streekdialect met cabaret, koorzang en poëzie. Tevens presenteren zij deze avond hun dvd Van hot noar her. Een dvd met 13 streekliedjes in het dialect en diverse foto’s van dorpen uit de omgeving. De dvd is te koop voor 12,50 euro. De cd voor 9,50 euro.
Dit alles vindt plaats in het Ontmoetingscentrum aan de Kerkstraat 3 te Doornenburg. Aanvang 19.30 uur. De entree is gratis.

terug naar Ons Verzetje

Deze pagina is bijgewerkt op